Wszystko Co Musisz Wiedzieć o Twoim Pierwszym Nurkowaniu

– Koszmar, ledwo zmrużyłam oczy dziś w nocy  —  przyznała moja studentka przed jej pierwszym nurkowaniem.

– Mam nadzieję, że nic się nie stało…

– Nie, po prostu tak się denerwowałam przed dniem dzisiejszym. Wszystkie te niewiadome i scenariusze w mojej głowie.. Cały czas się martwiłam czy wszystko będzie dziś ok.

To zrozumiałe, że stresujesz się przed swoim pierwszym nurkowaniem w życiu. Nowe środowisko, nowy sprzęt – można poczuć się nieco przytłoczonym.

Żeby uniknąć bezsennej nocy w obawie przed swoim pierwszym nurkowaniem przeczytaj poniższy artykuł.

I nie martw się.

Wszystko będzie ok!

Oto wszystko co powienieneś wiedzieć przed swoim pierwszym nurkowaniem

Dlaczego nurkowanie to dobra zabawa?

Nurkowanie to niezwykły sport. Jest całkowicie inny od wszystkich aktywnych form spędzania czasu jakich próbowałeś.

Dlaczego?

Przede wszystkim wejście w całkiem inne środowisko – podwodne królestwo nie jest dostępne tak o dla wszystkich.

Sam fakt, że nurkując masz szansę doświadczyć stanu nieważkości – już to samo w sobie jest fantastyczne. Dodatkowo możesz obserwować podwodny ekosystem i 'podglądać’ jego mieszkańców. Ryby, żółwie, ośmiornice, kraby i wiele innych. Nie tak łatwo jest obcować z dzikimi zwierzętami na powierzchni.

Nic dziwnego, że tak wiele osób zakochuje się w nurkowaniu.

My mówimy na to 'miłość od pierwszego oddechu’.

Twoje pierwsze nurkowanie

Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

W pewnych aspektach lubię porównywać nurkowanie do jazdy samochodem. Możesz to robić w sposób całkowicie bezpieczny a możesz jeździć (i nurkować) niebezpiecznie.

Wszystko zależy od Twojego podejścia.

Oczywiście ostrożne i bezpieczne nurkowanie to priorytet, i tego uczymy naszych studentów.

Nie powiedziałabym, że nurkowanie samo w sobie jest niebezpieczne. Instruktorzy, którzy wezmą Cię pod wodę na Twoje pierwsze nurkowanie są dobrze wyszkoleni i robią to praktycznie codziennie. Są oczywiście limity ilu studentów może bezpiecznie zabrać pod wodę jeden instruktor. Naturalnie podczas pierwszego nurkowania jest też limit głębokości.

Miejsce nurkowe dla pierwszego nurkowania musi zapewniać łatwe i przystępne warunki, które zachęcą Cię do kontynuowania podmorskiej przygody.

Jesli istnieje miejsce idealne, aby zacząć nurkować to Green Bay w Protaras jest właśnie takim miejscem. My zabieramy tam naszych nurków z wielu powodów: bardzo łatwe wejście do wody, płytka zatoczka przypominająca basen, w której oswajamy się z oddychaniem pod wodą i ćwiczeniami, no i oczywiście bogactwo podwodnego życia. W skrócie – dobra zabawa w bezpiecznym otoczeniu.

Podsumowując, jeśli warunki dostosowane są do poziomu i komfortu nurkujących i oczywiście jeśli wszystkie standardy są przestrzegane, nurkowanie nie jest niebezpieczne.

Co z rekinami? (lub innymi strasznymi stworami morskimi)

No tak! Straszne rekiny i morskie potwory. Dziękujemy Panie Spielberg i Hollywood!

Ale żarty na bok… to całkiem zrozumiałe, że robiąc coś po raz piewszy czujemy się niepewnie. Nie wiedząc czego mamy oczekiwać możemy odczuwać strach przed nieznanym. I kto wie, co tam kryje się pod powierznią wody. Zacznijmy od kilku mitów.

Po pierwsze, rekiny wcale nie są tak niebezpieczne jak pokazują to w filmach zza oceanu. Większość gatunków jest niegroźna, lecz jest to raczej temat na osobny post. Ponad to, nawet w miejscach gdzie rekiny występują, wcale nie jest tak łatwo je spotkać nurkując.

Co najważniejsze dla Was, w wodach Cypru nie ma niczego co mogło by zaatakować i zagrozić nurkom.

Musimy jednak uważać, i to nie tylko podczas nurkowania, lecz podczas pływania również na skrzydlicę. Ta piękna i nieśmiała ryba lubi skrywać się w okolicach skałek. Jej urokliwe falujące płetwy zawierają kolce jadowe, których powinniśmy unikać za wszelką cenę. Całe szczęscie skrzydlica nie przepada za ludzkim towarzystwem, i jest raczej rzadko spotykana w tak popularnych zatokach jak Green Bay.

Twoje pierwsze nurkowanie

Uważajcie na tę jadowitą piękność.

Discover Scuba Diving czy Dive Intro? – sprawdź na co się zapisujesz

Nie wszystkie programy 'Pierwsze Nurkowanie’ są takie same.

Niektóre szkoły nurkowania oferują krótkie doświadczenie nurkowe, nazywane Intro lub Próbne Nurkowanie. Polega ono po prostu na tym, że instruktor prowadzi Cię pod wodą za rękę, bez wcześniejszego wytłumaczenia teorii i ćwiczeń.

Dlaczego nie polecamy tego typu programu?

Naszym zdaniem pierwsze nurkowanie jest o wiele lepszym doświadczeniem, gdy otrzymasz odpowiednie przygotowanie. Zapoznanie się z podstawami teorii i przećwiczenie kilku prostych umiejętności daje Ci kontrolę nad tym co się z Tobą dzieje pod wodą. Dzięki takiemu podejściu na pewno będziesz mieć więcej pewności siebie.

Lepszy wybór

Program discover scuba diving oferuje teorię oraz ćwiczenia kilku podstawowych uniejętności w płytkiej wodzie. Nie dość, że nauczysz się czegoś ciekawego to podczas samego nurkowania będziesz mieć większą kontrolę nad sytuacją.

Z doświadczenia instruktorów wynika, że nurkowie, którzy przed pierwszym nurkowaniem zapoznali się z teorią i potrenowali w płytkiej wodzie są bardziej pewni siebie i zadowoleni ze swojego pierwszego podwodnego doświadczenia.

Jak będzie wyglądało moje pierwsze nurkowanie?

Zobaczmy co powinien zawierać program pierwszego nurkowania.

Wprowadzenie

Na samym początku instruktor zapozna Cię z programem oraz da Ci do wypełnienia ankietę dotyczącą Twojego zdrowia. Musimy się upewnić, że nie chorujesz na coś, co uniemożliwiłoby Ci zejście pod wodę.

Instruktor opowie Ci o podstawowych zagadnieniach nurkowych, o komunikacji podwodnej i procedurach, których należy się trzymać. Nie obawiaj się, to żadna tajemna wiedza.

Wystarczy, że wysłuchasz uważnie wprowadzenia i nie powinno być żadnych problemów.

Pamiętaj, że jeśli czegoś nie rozumiesz – zapytaj! Teraz właśnie jest na to odpowiedni czas, zanim udacie się pod wodę.

Przed udaniem sie na miejsce nurkowe, przymierzysz jeszcze tylko sprzęt, aby upewnić się, że rozmiar jest odpowiedni. Teraz już czas na zabawę w wodzie.

Ćwiczenia

Przed samym nurkowaniem ubierzesz swój sprzęt a instruktor pomoże Ci zaznajomić się z jego częściami i funkcjami.

Następnie w płytkiej wodzie poćwiczysz oddychanie pod wodą i zaczniesz przyzwyczajać się do przebywania w nowym środowisku.

Jeszcze tylko praktyka kilku prostych umiejętności nurkowych, które mają na celu podniesienie Twojego komfortu i bezpieczeństwa i jesteśmy gotowi odkrywać podwodny świat.

Twoje pierwsze nurkowanie

Nurkowanie

Na to własnie czekaliśmy. Tu zaczyna sie zabawa!

Gdy już swobodnie oddychasz pod wodą i czujesz się komfortowo wykonując ćwiczenia jesteś gotowy na podwodną przygodę. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem instruktora.

Jest kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać podczas naszego pierwszego nurkowania:

  • nigdy nie wstrzymuj pod wodą oddechu
  • oddychaj powoli i spokojnie
  • cały czas trzymaj automat oddechowy w ustach
  • trzymaj się blisko swojego instruktora
  • nie dotykaj niczego pod wodą

Jak długie będzie moje pierwsze nurkowanie?

To już zależy od Ciebie. Czas nurkowania zależny jest głównie od tego jak szybko zużywamy powietrze z butli. Oddychając powoli i spokojnie z pewnością wydłużysz swój czas pod wodą. Standardowo nurkowanie wynosci około 45 minut.

Co zobaczę pod wodą?

Jeśl zdecydujesz się na swoją pierwszą podwodną przygodę z nami zabierzemy Cię do zatoczki Green Bay, która jest jednym z bardziej popularnych miejsc nurkowych w Protaras.

Green Bay ma wiele do zaoferowania.

Różne gatunki ryb kręcą się zawsze w okolicy ‘Fish Rock’, co najlepsze nie boją się nurków wcale.

Jeśli będziesz się czuć na tyle pewnie pod wodą Instruktor może zabrać Cię na podwodne statuły: zobaczysz konia, Greckich żołnierzy, Neptuna. To bardzo fajne miejsce na zrobienie kilku fotek.

Latem obecność żółwi morskich jest największą atrakcją nurkowania na Cyprze. Obserwowanie ich w ich własnym środowisku jest niezwykłym przeżyciem.

Twoje pierwsze nurkowanie

Czy chcesz spróbować nurkowania z żółwiami?


Jeśli mi się spodoba, co dalej?

Mam nadzieję, że twoje pierwsze nurkowanie dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć.

Jeśli zakochasz się w nurkowaniu od pierwszego oddechu pod wodą, czeka na Ciebie sporo przygód i ciekawych wyzwań. Kurs Podstawowy – Open Water Diver to Twój pierwszy krok aby zostać nurkiem.

Co jest fantatyczne w nurkowaniu, możesz kształtować swoją ścieżkę jakkolwiek zechcesz. W zależności od tego co lubisz.

  • Jeśli interesuje cię historia, możesz zostać nurkiem wrakowym i eksplorować zatopione statki czy nawet samoloty. Zgadza się, są pod wodą wraki samolotów i innych pojazdów.
  • Jeśli lubisz fotografię, tak jak ja, możesz wziąć kurs fotografii podwodnej i uwieczniać piękno podwodnego królestwa.
  • A jeśli wystarczy Ci, że nurkowanie będzie ciekawym dodatkiem do tropikalnych wakacji to też ok. Bardzo wielu nurków tak je właśnie traktuje.

A co z moją studentką? Wszystko oczywiście poszło super – uśmiech na jej twarzy jak tylko zdjęła maskę powiedział mi wszystko co chciałam wiedzieć. Nurkowanie spodobało jej się bardzo, a żadne z jej obaw nie okazały się zasadne.

Mam nadzieję, że jeśli planujesz zanurkować po raz pierwszy, to po przeczytaniu tego artykułu będziesz spać spokojnie.

Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek pytania czy wątpliwości odnośnie swojego pierwszego nurkowania to śmiało pisz do nas. Odpowiemy na każdy komentarz czy email.

A może Twoje pierwsze nurkowanie już za Tobą? Daj znać jak poszło!

Czekamy na Wasze komentarze!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *