Dlaczego Cypr Jest Najlepszym Miejscem na Kurs Nurkowania w Europie

Mętna i zimna woda to nie są za ciekawe warunki na pierwsze nurkowania w życiu.

Wiem to, bo sama tak zaczynałam!

Gdzie w takim razie zrobić kurs, żeby ćwiczenia umiejętności nurkowych były przyjemnością, a nie szkoleniem navy seals? Moim zdaniem na Cyprze!

Rozpoczęcie Kursu Nurkowania to duży krok. Może to być nawet decyzja zmieniająca Twoje życie, jeśli zakochasz się w nurkowaniu od pierwszego oddechu (tak jak ja). Znalezienie odpowiedniego miejsca — zarówno lokalizacji jak i bazy nurkowej — jest istotne. 

Dzisiaj skupimy się na lokalizacji. Sprawdźmy co jest ważne przy wyborze miejsca gdzie będziemy stawiać pierwsze kroki w podwodnym świecie. Mam nadzieję, że po lekturze zgodzicie się że mną, że Cypr to najlepsze miejsce na kurs nurkowania. 

Krystalicznie Czysta Woda

Spośród rzeczy śniących się po nocach świeżym nurkom mętna woda jest chyba najstraszniejsza. Nikt nie lubi nie widzieć co jest wokół, szczególnie przy pierwszych zanurzeniach. 

Na Cyprze przez większość roku morze jest nie tylko krystalicznie czyste, ale też spokojne. Takie warunki są wprost idealne dla niepewnych jeszcze siebie kursantów.  

Widoczność sięgająca 30 czy nawet 40 metrów to jest to! Nie wierzysz? Spójrz na zdjęcie poniżej. Czy ten turkus nie zachęca do sprawdzenia jakie cuda kryją się pod powierzchnią?  

Cypr najlepsze miejsce do nauki nurkowania

Proste Nurkowiska z Łatwym Dostępem Do Wody

Nurkowie z większym stażem w większości uwielbiają nurkowania z łodzi. Mniej doświadczeni miłośnicy podwodnych przygód mogą się jednak obawiać, wskakując do nieznanej wody niepewni jeszcze swoich umiejętności.  

Ktokolwiek był na Cyprze ten wie, że wybrzeże wyspy obfituje w zatoki oferujące idealnie spokojne warunki do pływania czy nurkowania.  

W większości zatok dostęp do wody jest bardzo łatwy umożliwiając spokojne wejście do wody, sprawdzenie sprzętu i stopniowe zanurzenie. 

Green Bay w Protaras jest doskonałym na to przykładem.

Płytka część tej popularnej zatoki oferuje warunki prawie jak basen — czego więcej chcieć podczas nauki nurkowania. Basen z morska wodą i mnóstwem ciekawskich rybek. 

Idealny Klimat i Ciepła Woda

Jeśli myślisz o kursie nurkowania, to musisz wiedzieć, że na początku szkolenia spędzisz dużo czasu w płytkiej wodzie ucząc się nowych umiejętności. Jest to super zabawa, lecz po godzinie czy dwóch może Ci zacząć być zimno. Jeśli jesteś zmarzlakiem, jak ja, zrób kurs nurkowy na Cyprze. Od lipca do października temperatura wody utrzymuje się w granicach 26°C nawet do 30°C.

Uwierz mi, łatwiej jest koncentrować się na nauce nowych umiejętności bez szczękających zębów i skostniałych paluszków. 

Bezsprzecznie, najcieplejsza woda w całym basenie Morza Śródziemnego czyni Cypr idealnym miejscem do nauki nurkowania. 

Bogactwo Podwodnego Świata

Nie znam nikogo kto nie lubiłby żółwi. To piękne, spokojne i pełne gracji istoty. 

Wschodnie wybrzeże Cypru oferuje niezwykłą możliwość obcowania z żółwiami nawet podczas pierwszego doświadczenia nurkowego. Latem i wczesną jesienią można je spotkać praktycznie w każdej zatoczce.

Oczywiście najważniejszą rzeczą podczas kursu nurkowania jest opanowanie umiejętności i technik. Czy można jednak liczyć na lepszą nagrodę po ukończeniu ćwiczeń, niż obserwowanie żółwi w ich naturalnym otoczeniu podczas przyjemnych płytkich nurkowań?


Największe szanse na nurkowanie z żółwiami masz od czerwca do października a nawet listopada.

Żółwie są bez wątpienia największą, lecz nie jedyną podwodną atrakcją dla kursantów. 

Głównym elementem podwodnego krajobrazu Cypru są ciekawe formacje skalne pokryte różnokolorowymi gąbkami. Stanowią one idealne schronienie dla licznego grona ośmiornic, koników morskich, muren czy kalmarów. 

Nurkowiska w Parku Narodowym Cape Grecko zapewniają równie piękne widoki pod wodą jak i na powierzchni. 

Ciekawe Miejsca i Atrakcje Turystyczne 

Ok, czyli nurkowanie na Cyprze jest super, ale czy jest coś ciekawego poza tym? Bez obaw, jakiekolwiek masz zainteresowania, na Wyspie Afrodyty na pewno znajdziesz coś dla siebie.  

Historia i zabytki

Jeśli lubisz historie i zwiedzanie zabytków, nie mogłeś lepiej trafić. Ta mała wyspa jest przepełniona bogactwem historycznym. Od antycznego miasta w Pafos, przez klasztory w górach Troodos aż po region Famagusta z jego skomplikowaną przeszłością. 

Atrakcje dla aktywnych

Jeśli jesteś osobą aktywną będziesz zachwycony Parkiem Narodowym Cape Grecko, oferującym naturalne szlaki wśród wspaniałych nadmorskich widoków. 

Uzależnieni od adrenaliny próbują skoków ze skał i klifów do krystalicznie czystej wody, która zapewnia ochłodę w gorące dni. Możesz również wynająć kłada i eksplorować wybrzeże, odwiedzając po kolei wszystkie zatoczki aby znaleźć ulubione miejsce do pływania czy snorklowania. 

Plaże!

Ooo, tak! Plażowicze będą Cyprem zachwyceni. Ponad 60 plaż na tej małej wyspie dostało prestiżowe oznaczenie “Blue Flag” (Niebieska Flaga). 

Jeśli chodzi o plaże Cypr z pewnością wyróżnia się na tle innych resortów Morza Śródziemnego. Popularna Nissi Beach w stolicy rozrywki Agya Napie czy zapierający dech w piersiach Konnos Bay dostarczą wielu atrakcji i niezapomnianych widoków.

Jeśli wolisz jednak ciche zakątki bez problemu odnajdziesz małe urocze plaże, uczęszczane głównie przez Cypryjczyków.

Czysty piasek, turkusowa woda, kolorowe kwiaty bugenwilli kontrastujące z białymi klifami — Twoje wakacyjne zdjęcia będą wyglądać jak pocztówki z egzotycznych miejsc. 

Niezwykłe wrażenia czekają na Cyprze również smakoszy..

Światowej Sławy Cypryjska Kuchnia 

To całkiem naturalne, że po zajęciach w wodzie robimy się mega głodni. Z nurkowaniem jest tak samo. Kilka godzin ćwiczenia umiejętności nurkowych i na pewno będziesz marzyć o pożądnym talerzu mezze (solidne przystawki w stylu greckim). Jeśli chodzi o aspekt kulinarnym Twojgo pobytu Cypr Cię nie rozczaruje.

Kuchnia Cypryjska wywodzi się ze śródziemnomorskiej kultury gotowania. Bliskość Turcji, Grecji i Bliskiego Wschodu miała ogromny wpływ na ewolucję metod przygotowania posiłków jak i używane składniki.

Serek Halloumi, słodkie wino Commandoria, Koupepia (nadziewane ryżem liście winogron) oraz mocna, słodka cypryjska kawa to tylko kilka rzeczy z długiej listy pyszności, których musisz spróbować. Każdy posiłek w cypryjskiej kuchni to mała uczta. Cypryjczycy uwielbiają grillować i nie jest niczym niezwykłym spędzanie przy stole długich godzin.

Bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest z pewnością jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze miejsca na wypoczynek. Cypr ma się czym pochwalić. Wyspa Afrodyty jest uznawana za jedno z najbezpieczniejszych państw w Europie. 

Statystyki przestępczości są niskie, a mieszkańcy Cypru są bardzo przyjaznymi i gościnnymi ludźmi


Kiedy przyjechać na Cypr?

Na Cyprze można nurkować cały rok, jednakże najlepsze warunki panują od kwietnia do listopada. Woda robi się przyjemnie ciepła w okolicach czerwca. Jeśli uwielbiasz ciepłą wodę, ale nie przepadasz za tłumami październik będzie dobrym wyborem. 


Masz pytania dotyczące wyboru miejsca na swój kurs nurkowy? Może już masz certyfikat nurkowy i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Jakie są według Ciebie istotne aspekty przy wyborze miejsca nauki nurkowania?

Napisz do nas!

Mam nadzieję, że podobał Ci się artykuł ‘Dlaczego Cypr to Najlepsze Miejsce na Kurs Nurkowania w Europie’. Wkrótce napiszemy o tym jak wybrać centrum nurkowe, z którym zaczniesz swoją podwodną przygodę. 

Nie przegap  —  zapisz się na newsletter już dziś!

Ważne: że względu na COVID-19 mogą panować ograniczenia w podróżach. Sprawdź najnowsze zalecenia dotyczące destynacji przed wyjazdem. Zawsze przestrzegaj lokalnych zaleceń dotyczących zdrowia. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *